Summering av 2021

2022-02-24

Ordförande summerar 2021

Detta år blev på grund av pandemin och dess restriktioner nästan exakt som 2020; ingen marknad, enkelserie i fotbollen, inställa cuper/träningsläger och så vidare. Trots detta lyckades vi genomföra en säsong med våra fotbollslag, stor eloge till våra spelare och ledare. Tyvärr hade vi inget seniorlag för herrar på grund av få lite spelarmaterial. Våra trevliga tipspromenader gick även dom på sparlåga. 

I skrivande stund släpps alla restriktioner och vi ser med tillförsikt emot ett trevligt 2022, där vi hoppas på ett normalt år med full aktivitet på Norrvalla. 

Ett stort tack till alla ledare och aktiva inom Lommaryds IF. Även ett stort tack till våra sponsorer.

Ulf Holgersson
Ordförande Lommaryds IF

Verksamhetsberättelse 2021

2021 har varit ett väldigt annorlunda år på många plan. I styrelsen satt Ulf Holgersson som ordförande, Tommy Carlsson som vice ordförande, Wilma Johansson som sekreterare, Petter Larsson som vice sekreterare, Arvid Rydberg som kassör och Malin Andersson samt Johan Fridh som ledamöter. De flesta styrelsemötena har planerats på tisdagar den andra veckan i månaden med några undantag. Majoriteten av mötena hölls digitalt via Skype. Det totala antalet medlemmar i klubben är ca 220 st.

Fotbollsåret i korthet:

På grund av spelarbrist lades herrlaget ned och därmed blev det enda seniorlaget i Lommaryd damlaget.

Damlaget har fortsättningsvis tränats av Alfred Palmér och Pernilla Löf under säsongen. Det blev en väldigt lång försäsong som pågick hela våren eftersom Smålands fotbollsförbund beslutade att divisionen skulle spela enkelserie under hösten. Träningslägret som blivit framflyttad från 2020 blev inte heller av under året. Truppen var relativt tunn och damlaget snittade på 8–12 personer per träning. Under matcherna var det vanligt att laget lånade en eller två spelare från 06 laget, vilket uppskattades. Tjejerna kämpade på och slutade på en 4:de placering i division 4. I slutet av säsongen meddelade både Affe och Pernilla att de beslutat sig för att lämna sitt uppdrag som tränare.

Eftersom både 07 laget i Lommaryd och 06 laget från ASK tappade spelare inför säsongen beslutade sig föreningarna att starta ett samarbete mellan lagen. Träningarna varierade både ute på Norvalla och på Furulid. De spelade en 06 serie och var anmälda till 11-m. Tjejerna skulle åkt på ett träningsläger till Halmstad men likt damlagets läger blev det inställt. Ledare från vår förening var Maria Ström, Tilda Lindstrand och Jennifer Hedin.

Flickor 08 har under säsongen tränats av Åsa Löfqvist, Sofia Fagerström och Niklas Ericsson. De har totalt varit ungefär 14 spelare där närvaronivån har varit hög på träningarna. Under hösten bliv laget sjukdomsdrabbat under en period vilket ledde till att matcher fick dirigeras om. Tyvärr har ledarna behövt lägga mycket tid på administrativt arbete till följd av Corona och de har inför vissa matcher behövt stressleta efter domare.  

Flickor 10 bestod av ca 15 positiva tjejer mellan årskullarna 2009–2011. De har tränats av ledarna Malin Andersson och Anna Sjöberg. De har deltagit i en F10 serie där resultaten varit blandade. Tjejerna har fått uppleva både vinster och förluster och deras tränare är väldigt nöjda med spelarnas utvecklingskurvor.

Johan Fridh och Niklas Fridh har under säsongen ansvarat för varsitt knattelag.

Kommitteeåret i korthet:

Damkommittén var inte aktiv under året och motionskommittén kom först i gång på senhösten med sina tipspromenader, totalt blev det 7 st. Även Marknadskommittén lades på is efter att Styrelsen i våras beslutade att följa folkhälsomyndigheternas rekommendationer eftersom vi inte vågade tro att samhället skulle hinna öppna upp sig till dess, vilket vi hade rätt i.

Trots ett kämpigt 2021 är vi i Styrelsen väldigt stolta över de individer i form av ledare, eldsjälar samt spelare som gett sina hjärtan till klubben. Vi har genomlidit två tuffa år där motivationen inte alltid funnits, men där individer ändå ställt upp för föreningen. Tusen tack och på återseende till ett förhoppningsvis ännu bättre 2022.

Wilma Johansson
Sekreterare Lommaryds IF

Våra sponsorer

ICA Supermarket Lönnen - Lövsta Trähus

AB Bröderna Lax - Affes Isolering - Agge & Oskars Rör AB - Aneby Buss & Taxi AB - Aneby Renhållning AB - AT Bilcenter AB - Attends Healthcare AB - Bygg och Mark Höglandet AB - Coop Aneby - DB-Bostäder - Däckservice i Aneby AB - Druvan's Gruppen AB - E. Lax Fastigheter AB - EKA Skog AB - Ekonomibyrån i Tranås AB - Fridhs Elektriska Aneby AB - Håkan Svenssons Måleriaffär AB - Hullaryds Bilservice AB - HöglandsVillan AB - J Embers Åkeri AB - JFS elteknik - Jönköpings Byggvision AB - K-A Johanssons Gräv - Kanonaden Entreprenad AB - Karlsson Lagerman AB - Karlssons Hyvel och Anläggning AB - Kenneth Råsberg Konsult - Lax svets & smide AB - Lekplatskonsulten Sureplay AB - LF Solteknik - Lennings AB - Nords Golv AB - Prästgårdens mejeri - Passéra AB - Projektteknik i Östergötland AB - Radiator VVS AB - Sealed Air Svenska AB - Stiftelsen Aneby Bostäder - Sven Gustafsson Tandläkarpraktik - Svenska kyrkan - Tobias Plåtslageri AB - Torebrings Grossist AB - TP Skogstjänst AB - Tranås Energi AB - Vireda Däckservice - Åke Sigfridssons Bygg AB